Kaubamärgid

Iisop, põline puhtusetaim

02.12.2024

MW-blog-the-sacred-herb-hyssop.jpg (235 KB)


Iisop
 (Hyssopus officinalis) on põnev ravimtaim, millest tihti juttu nii legendides kui rahvaravis. Oma lõhna ja raviomaduste poolest tuntud ürt on leidnud tee ka kaasaja nahahooldusrutiinidesse, loodusravisse ja parfümeeriasse.

Ta on päikese- ja kuivalembene ning soojanõudlik taim, mis kasvab Eestis ainult meie oma vahemere-alal — Torgu Kuningriigis, kus tunnustatud mahetootja MTÜ Popi kasvatab teda Popi ökotalus.

Kõrvalepõige vahemere teemal: agronoomiaprofessor Ants Ilus kasvatas Torgus nii korgitamme kui kiivit; külarahva kreeka pähklid, õue-viinamarjad, arbuusid ja paljud teised päris-Eestis talviti hukkuvad või suvega mittevalmivad taimed vohavad professuuritagi. Kuningriigi pidujoogid on Jämaja Chardonay ja Jämaja Cabernet (ok-ok, poes kannavad nad kirja Amaia, aga must marker ja veidi näpuosavust ning ongi nagu päris oma kihelkonnast ;) ).

Iisopi nimi on kreeka algupära, kreeka sõna azob tähendab "püha rohi". Taim kuulub piparmündiga samasse perekonda ja seda mainitakse korduvalt Piiblis. Näiteks vannutas Taavet: "Puhasta mind iisopiga ja ma saan puhtaks" (Laulud 51:9). Tegelik taust on, et taime intensiivne antimikroobne mõju aitas kaitsta ohtlike mikroorganismide eest pärast kokkupuudet laipadega.

10. sajandil võtsid benediktiini mungad iisopi ürdi taaskasutusele toidu valmistamisel, neerude tervise parandamise ja immuunsüsteemi tugevdamise eesmärgil.


Mis teeb iisopi nii vägevaks?


Iisopi ravi- ja nahahooldusvõime alus on keerukas fütokemikaalide kogum, mille hulgas on eeterlikud õlid, flavonoidid ja teised bioaktiivsed ühendid. Neist olulisimad on:

Eeterlikud õlid

      • Peamised komponendidPinokamfoonisopinokamfoon ja eukalüptool. Need ühendid annavadki iisopile tema antimikroobsed ja antiseptilised omadused, muutes ta tõhusaks koostisosaks naha puhastamisel ja toniseerimisel.

      • Tujoon: Tegemist on aktiivse ühendiga, mis annab iisopile kootavad (kokkutõmbavad) omadused, kuid seda tuleb kasutada ettevaatlikult, kuna ta on tugevatoimeline.

Flavonoidid

      • Diosmiin ja hesperidiin: Need flavonoidid pakuvad antioksüdante, mis neutraliseerivad vabu radikaale, aitavad ennetada enneaegset vananemist ja toetavad naha taastumist.

Parkained

      • Ka parkained annavad iisopile kootavaid omadusi, mis pinguldavad ja toniseerivad nahka, vähendades pooride nähtavust ja luues siledama tekstuuri.

Rosmariinhape

      • See põletikuvastane aine rahustab nahapunetust ja leevendab ärritunud nahka, olles laialdaselt kasutusel paljudes nahahooldustoodetes, ka loodusliku säilitusainena.

 

Kuidas iisop lõhnab

Iisopi lõhn on ainulaadne maalähedane segu ürtide värskendav-piparmündistest toonidest, millega liitub õrn lilleline magusus. Sageli võrreldakse seda lavendli, piparmündi ja kampri seguga. Lõhn on samal ajal ergutav ja rahustav, mistõttu on see populaarne aroomiteraapias ja parfüümides.

  • Nahahooldustoodetes: Iisopi lõhn on õrn ja värskendav, muutes taime suurepäraseks osiseks toonikutes, kreemides ja näospreides. See jätab õrna loodusliku lõhna, mis ei ole liiga tugev.

  • Aroomiteraapias: Iisopi eeterlikku õli kasutatakse lõõgastumise ja keskendumise soodustamiseks, aidates samal ajal vähendada stressist tingitud nahaprobleeme.

 

Iisop nahahoolduses

Iisopi fütoainete profiil muudab selle mitmekülgseks algmaterjaliks looduskosmeetikas:

1. Aknele kalduv nahk

    • Antimikroobsed omadused: Iisopi eeterlikud õlid võitlevad aknet põhjustavate bakteritega, vähendades vistrikke.
    • Kootav toime: Parkained pinguldavad nahka, vähendavad liigset rasutootmist ja minimeerivad pooride nähtavust.
    • Kasutamine: Lisa iisopi lehti destilleeritud vette näotoonikuks või sega paar tilka eeterlikku õli savimaski sisse.

2. Tundlik või põletikuline nahk

    • Põletikuvastane toime: Rosmariinhape ja flavonoidid rahustavad ärritusi ja vähendavad punetust, muutes iisopi suurepäraseks valikuks tundliku naha hoolduses.
    • Kuivade kohtade leevendus: Iisopi niisutavad omadused aitavad tasakaalustada kuiva või ketendavat nahka.
    • Kasutamine: Masseeri õrnalt iisopiõli või -palsamit kuivadele ja tundlikele piirkondadele.

3. Küps nahk

    • Antioksüdantne tugi: Iisopi flavonoidid ja rosmariinhape võitlevad oksüdatiivse stressiga, mis soodustab enneaegset vananemist.
    • Naha pinguldamine: Tema kootavad omadused parandavad naha elastsust ja vähendavad peeneid kortse.
    • Kasutamine: Sega paar tilka iisopi eeterlikku õli baasõliga, näiteks argaania- või jojobaõliga, et luua vananemisvastane seerum.

4. Haavade paranemine ja armide vähendamine

    • Antimikroobne toime: Iisop aitab hoida haavad puhtana, vähendades infektsiooniohtu.
    • Rakkude taastumine: Flavonoidid ja parkained toetavad paranemist ja parandavad aja jooksul naha tekstuuri.
    • Kasutamine: Kanna iisopitõmmisega kompress väikestele lõikehaavadele, kriimustustele või armidele kiiremaks paranemiseks.

 

Hoiatused ja ettevaatusabinõud

    • Eeterliku õli tugevus: Iisopi eeterlik õli sisaldab pinokamfooni, mis võib suurtes kogustes olla neurotoksiline. Enne pealekandmist lahjenda alati ja väldi kasutamist raseduse ajal või epilepsia korral.

    • Testi: Enne uue nahahooldustootega alustamist tee väike proovikasutus veendumaks, et ei teki allergilist reaktsiooni.



Kokkuvõte

Iisop on palju enamat kui lihtsalt lõhnav maitsetaim — ta on nahahoolduse väekeskus, pakkudes lahendusi aknele, põletikule, vananemisilmingutele ja muule. Oma ainulaadse aroomi ja võimsate fütoainetega ühendab iisop traditsioonid ja tänapäeva nahahooldus-uudised. Olgu tegu seebi, näotooniku või rahustava palsamiga — iisop on väärtuslik lisand sinu looduslike ilutoodete kollektsiooni.

 

** Foto pärineb lehelt https://martinswellness.com/blog/post/sacred-herb

Tekkis küsimus toote või tellimuse kohta? Sind aitab klienditeenindus: telefon +372 515 3230e-post pood.naturalove@gmail.com